Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biografie - Biography

31. 1. 2007

Obrazek

 Νάνας Μούσχουρη (Jméno Nana Mouskouri v řečtině)

 

ŽIVOTOPISJoana Mouskouri , druhá dcera pana a paní Constantin Mouskouri.Narozena 13.10.1934 na ostrově Kréta.ObrazekKdyž byli Naně 2roky rodina se přestěhovala do Atén,kde p.Mouskouri pracoval jako promítač v kině pod širým nebem.Rodina žila v malém domě za filmovým plátnem.

Nanina matka doufala že se stane operní pěvkyní.Obě děvčata byla zapsaná v Aténách do hudební školy,kde se učili zpěvu.Nana se později stává Mezinárodní Superhvězdou.Jenifer její sestra nepokračovala dál v hudbě.

Když II.svět.válka zasáhla Řecko,byl život extrémně obtížný.Proto si už p.Mouskouri nemohl dovolit hudební vzdělávání svých dcer.Její matka chtěla aby pokračovali ve studiu.I když se její sestra Jenifer zdála být nadanější,nepokračvala v hudebním vzdělávání.Ve skutečnosti měla Nana jeden hlasivkový vaz normální a druhý hlasivkový vaz tlustější...rovnajíci se dvěma hlasivkám.Tato neobvyklá skutečnost odpovídá jejímu ochraptělému mluvenému hlasu a zároveň jejímu vysokýmu znějícímu tónu ve zpěvu.

Obrazek

Jeden učitel viděl v Naně zvláštní talent a proto se dobrovolně nabídnul že bude platit Naně školné.V r. 1950 začala studovat klasickou hudbu se zaměřením na operu . Nana studovala 8 let.Přátelé ji přemluvily aby zkusila zpívat Jazz.Začala zpívat v malých nočních podnicích v Aténách.Když se o tom dověděl její profesor ,který tuhle hudbu považoval za bezcennou,musela opustit školu.Nana opustila konzervatoř v. r. 1958 a začala zpívat v Zaki klubu v Aténách.Zpívala repertoár Elly Fizgerald,která byla jejím vzorem.Tam se taky setkala s řeckým skladatelemManos Hidjakisem,který byl jejím originálním hlase ohromen.Začal pro ní psát hudbu a stal se jejím rádcem.Doporučoval jí zpívat Řecké písničky a že úspěch příjde sám.

V roce 1959 pro ní napsal píseň Kapou Iparchi Agapi Mou,která získala první cenu na Řeckém písňovém festivalu.

 


Tímto vešla do podvědomí.Pak dostala nabídku zůčastnit se festivalu v Barceloně.S písní Xypna Agapi Mou vyhrála první místo.To byla její první cena mimo Řecko.

V jednom klubu jí slyšel zpívat Harry Belafonte.Byl jí tak nadšenej že rozhodl podporovat jí ve zpěvu.Nana cestovala po světě s Harrym několik let.

Obrazek


Vytvořila si vlastní hudební skupinu „Athénians“ jejím kapelníkem byl George Petsilas,který se stal jejím manželem,narodili se jim dvě děti,Nikholas a Elen.

Nana a George se později rozvedli.

Obrazek


 

Nany kariéra celosvětově stoupala.Stala se populární televizní hvězdou v Anglii.Její koncerty byli vždy vyprodané (a stále jsou).Doteď Nana vydala přes 800 alb a zbírala četné ceny po celém světě.

Její fanoušci cestujou po celém světě jen aby mohli navštívit její koncerty.A ona obvykle tráví veškerý čas se svými fanoušky.Je to krásná dáma jak duševně tak tělesně.

Láska k dětem Nanu dovedla v říjnu 1993 až do UNICEF,kde se stala Velvyslankyní.Hodně jejich koncertů se koná ve prospěch této organizace.ObrazekNachází si i čas na návštěvu nemocnic aby se přesvědčila jak prospěšnou práci tato organizace dělá.V r. 1994 Nana působí v politice.Je zvolena do Evropského parlamentu reprezentující Řecko.

Nana tady působí 4 roky.

V r. 1997 Naně Moskouri propůjčuje francouzký prezident Jasgues Chirac řád „Chevalier of the legie of Honoe“Rovněž v r. 97 dostává cenu UNICEF „World Children Award“,vyznamenání příjmá z rukou Harry

Belafonte.

V r. 1999 končí svoje členství v Evropském parlamentu.

Své turné na rok 2000 musí částečně odložit,v dubnu tohoto roku uklouzla na náledí před svým domem a několik týdnů musí ležet v nemocnici s komplikovaným prasklým kloubem na prstu.Nakonec ale všechny koncerty nahradila.

Nana za svojí kariéru nazpívala 1350 písní :Německy,

Anglicky,Francouzsky,Řecky,Španělsky,

Holandsky,Pretorijsky,Hebrejsky.....celkem 11 jazyky.


Odzpívala 100 koncertů ročně. Bylo prodáno přes 200miliónů desek ve všech zemích,dostala přes 300 Zlatých a diamantových desek.